Dacă te uiți la un desen tehnic din SUA, ar putea spune „Copper 110”. Dacă vă aprovizionați de la un furnizor global, cotația poate reveni ca „C11000” sau chiar „cupru T2." Sunt același lucru?
Răspunsul scurt este:Da, Copper 110 și C11000 se referă exact la același material.
„110” este denumirea comercială scurtă folosită de Copper Development Association (CDA), în timp ce „C11000” este denumirea oficială în cadrul Sistemului de numerotare unificată (UNS). Ambele reprezintăCupru electrolitic Tough Pitch (ETP)., caracterizat printr-o puritate a cuprului de minim 99,90% și o conductivitate electrică IACS de 101%.
Confuz de convențiile internaționale de denumire? NoastreGhid de material de cupru C11000simplifică standardele tehnice pentru achizițiile globale.
Cupru 110 (C11000) este identic cu Cupru T2 sau Cu-ETP?
Pe piata internationala, nomenclatura se modifica in functie de tara de origine. Dacă proiectul dumneavoastră implică unChina t2 fabrică de plăci de cupru, trebuie să știți cum se traduc aceste coduri.
Referință încrucișată-globală pentru Copper 110 / C11000
| Regiune/Organizație | Desemnare | Echivalent cu C11000? | Standard |
| SUA (UNS) | C11000 | Sinele | ASTM B152 / B187 |
| SUA (comerț) | Aliaj 110 (ETP) | Identic | CDA 110 |
| China (GB/T) | Cupru T2 | Echivalent | GB/T 5231 |
| Europa (EN) | CW004A / Cu-ETP | Echivalent | EN 13601 / 1652 |
| Japonia (JIS) | C1100 | Echivalent | JIS H3100 |
În timp ce aceste materiale sunt echivalente chimic (99,9% Cu),C11000 proprietăți mecanicepoate varia ușor în secțiunea „impurități permise” a fiecărui standard regional. Pentru 99% din aplicațiile electrice, acestea sunt complet interschimbabile.
De ce folosesc inginerii „C11000” în loc de „Copper 110”?
În specificațiile de inginerie formale șiASTM b152 c11000 pdfdocumente, aproape întotdeauna veți vedea codul UNS din 5 cifre. „C” înseamnă Cupru, iar cele cinci cifre permit o clasificare mai precisă decât vechiul sistem CDA de 3 cifre.
Pentru un manager de achiziții, specificarea „C11000” pe o comandă de achiziție (PO) este mai sigură. Se asigură că materialul îndeplinește cerințele stricteUNS c11000cerințele chimice și fizice, inclusiv parametrii de referință specifici pentru dimensiunea granulelor și conductivitate.
Solicitați o potrivire cu specificațiile materialelor și verificarea conformității
Există diferențe de performanță pentru prelucrarea CNC?
Indiferent dacă îl numiți 110 sau C11000, comportamentul materialului sub o unealtă de tăiere rămâne același.Prelucrare cnc cupru C11000este un proces specializat deoarece acest cupru „pur” este moale și foarte ductil.
La aprovizionareplacă de cupru C11000 tăiată la comandă, trebuie să vă asigurați că fabrica înțelege cum să se ocupe de „lipiciune” materialului. În eac11000 h02(semi-dur), este mai ușor de prelucrat decât în starea moale/recoace. Dacă piesa dvs. necesită filete de-înaltă precizie sau geometrii complexe, folosiți un furnizor specializat întabla de cupru lustruita t2iar frezarea de precizie este esențială pentru a evita bavurile și ruperea suprafeței.
De la prototipare la producția de masă, noastrePrelucrare CNC cupru C11000serviciile oferă toleranțe care îndeplinesc standardele aerospațiale și medicale.
C11000 vs. C10100: Când contează numele?
Comparație C11000 vs. C10100 (fără oxigen-)
| Caracteristica | C11000 (Cupru 110) | C10100 (OFC) |
| Puritatea cuprului | 99,90% Min | 99,99% Min |
| Conținut de oxigen | 0,04% (nominal) | 0,0005% Max |
| Conductivitate | 101% IACS | 101,5% - 102% IACS |
| Cel mai bun pentru | Bare colectoare, Acoperișuri, Transformatoare | Aspiratoare, sudare la-înaltă temperatură |
| Cost | Linia de bază | Premium (cu 15-25% mai mare) |
Dacă aplicația dvs. implică brazare cu hidrogen la temperatură înaltă{{0}, folosițicupru c110poate duce la „fragilarea hidrogenului”, determinând crăparea metalului. În acest caz specific, „numele” și conținutul de oxigen sunt critice.
Pentru a afla mai multe despre proprietățile de bază care definesc acest grad, citiți articolul nostru anterior:Ce este cuprul C11000?
FAQ
1. Pot folosi cupru T2 dacă specificațiile mele necesită ASTM C11000?
În cele mai multe cazuri, da.cupru T2din China este chimic identic cu C11000. Cu toate acestea, trebuie să solicitați furnizorului dvs. aCertificat de testare la moara C11000 (MTC)care afirmă în mod explicit că îndeplinește cerințele ASTM B152 sau B187 pentru auditul dumneavoastră de calitate.
2. Există o diferență de preț între tabla C11000 și bară?
Da. Thepret cupru c11000se bazează pe baza de cupru LME plus o „premiă de fabricație”.Bara de cupru C11000are adesea o altă primă decâtC11000 tabla de cuprudatorită diferitelor procese de extrudare și laminare implicate.
3. Care este cel mai frecvent temperament pentru Copper 110?
Standardul industriei esteC11000 h02(Jumătate-greu). Oferă suficientă rigiditate ptC11000 bară electrică din cupruaplicații rămânând în același timp suficient de ductil pentru un anumit grad de îndoire fără fisurare.
4. De ce C11000 este numit „Electrolytic Tough Pitch”?
„Electrolitic” se referă la metoda de rafinare (electroliza) utilizată pentru a obține puritatea la 99,9%. „Tough Pitch” se referă la cantitatea specifică de oxigen rămasă în cupru pentru a se asigura că este ușor de turnat și rulat în forme precumTub de cupru C11000sau farfurie.
5. Cum pot preveni deteriorarea C11000?
C11000 va dezvolta in mod natural o patina. Dacă aveți nevoie de un finisaj permanent în oglindă, ar trebui să vă întrebațitabla de cupru lustruita t2cu o acoperire transparentă anti-oxidare sau luați în considerare placarea cu staniu/nichelare pentru contactele electrice.
Indiferent dacă îl numiți Copper 110, C11000 sau T2, aveți de-a face cu calul de muncă al industriei electrice. Cheia unei achiziții de succes nu este doar numele, ci și certificarea și capacitatea furnizorului de a oferiplacă de cupru C11000 tăiată la comandăcare corespunde nevoilor dumneavoastră specifice de toleranță și temperament.
Gata de comanda? Explorați inventarul nostru după formă:
[C11000 tabla de cupru] pentru panouri arhitecturale și industriale.
[Bara de cupru C11000] pentru sisteme de canal electric de curent înalt-.
[Tub de cupru C11000] pentru managementul termic și aplicații HVAC.
Obțineți o previziune pentru acoperirea prețului pieței cuprului pe 90 de zile și a stocurilor
Specificații și gamă de produse
| Categoria de produs | Clase comune (aliaje) | Interval de dimensiuni (dimensiuni) | Standarde |
| Tije de cupru | C11000, C12200, C10200, C14500 | Diametru:3mm - 400mm Formă:Rotund, Hexagonal, Pătrat |
ASTM B187, EN 12163 |
| Tuburi de cupru | C11000, C12200 (DHP), C10200 (OF), C27200 | OD:2 mm - 219 mm Grosimea peretelui:0,2 mm - 20 mm |
ASTM B280, EN 12735 |
| Plăci de cupru | C11000 (ETP), C10200, C12200 | Grosime:0,1 mm - 150 mm Lăţime:Până la 2500 mm |
ASTM B152, DIN 1751 |
| Fire de cupru | C11000, C10200, Sârmă de alamă | Diametru:0,05 mm - 10,0 mm Formă:Bobină sau bobină |
ASTM B3, EN 13602 |
| Benzi de cupru | C11000, C12200, C26800 (alama) | Grosime:0,05 mm - 3,0 mm Lăţime:5 mm – 610 mm |
ASTM B19, EN 1652 |
Notă de personalizare:
Dimensiuni personalizate:Oferim servicii de tăiere și tăiere de precizie pentru a îndeplini cerințele specifice ale proiectului dumneavoastră.
Tempere disponibile:Moale (O), Half-Hard (H02), Full Hard (H04) și Spring Hard (H08).
Finisarea suprafeței:Recoacere strălucitoare, lustruită sau placată (cositoriu, argint, nichel) la cerere.
Ambalaj de export de calitate-industrială
Protecție maximă împotriva oxidării, umidității și daunelor de tranzit.
1. Protecție anti-oxidare
Hârtie VCI și film rezistent la umiditate-:Fiecare comandă este sigilată în vid-sau înfășurată în materiale anticorozive-pentru a se asigura că cuprul rămâne strălucitor și nu se pătește-în timpul transportului maritim.
2. Suport structural ranforsat
Lăzi de lemn pentru navigație:Folosim carcase din lemn ranforsate, fără fumigație-(ISPM-15) și benzi din oțel pentru tije, tuburi și plăci grele pentru a preveni îndoirea sau zgârieturile la suprafață.
3. Manipulare și încărcare sigure
Stivuitor-Paleți gata:Toate materialele sunt asigurate pe paleți standardizați de export pentru descărcare ușoară și stabilitate maximă în containere.
4. Identificare clară
Etichetare profesionala:Fiecare pachet include etichete detaliate cu numere de căldură, specificații și greutate netă pentru o gestionare eficientă a stocurilor.





Producție avansată și control al calității
1. Echipamente de producție de bază
Turnare-în sus și linii de turnare continuă:Asigură tije și fire de cupru fără oxigen de{0}}puritate ridicată- cu structură de granulație uniformă.
Laminoare la rece/la cald de{0}}înaltă precizie:Control automat al grosimii pentru plăci și benzi de cupru cu toleranțe de ±0,01 mm.
Mașini-de extrudare și desenat la scară mare:Capabil să producă tuburi și tije de cupru fără sudură în diferite diametre și forme.
Cuptoare de recoacere cu control atmosferic:Proces de recoacere strălucitor pentru a obține temperatură specifică (Moale, Semi-dură, Dură) fără oxidarea suprafeței.
2. În-Centrul de testare internă
Spectrometre cu citire-directă:Analiza instantanee a compoziției chimice pentru a garanta puritatea Cu și o aliere precisă (Alama, Bronz, etc.).
Testoare universale de tracțiune:Verificarea proprietăților mecanice, inclusiv rezistența la tracțiune, alungirea și rezistența la curgere.
Testare cu curenți turbionari și cu ultrasunete:Inspecție 100% ne-distructivă pentru tuburi și tije pentru a detecta fisuri sau defecte interne.
Testare de conductivitate și duritate:Asigurarea conductivității electrice (IACS) și durității Vickers/Rockwell respectă standardele internaționale (ASTM, EN, DIN).





Obțineți o ofertă rapidă și un plan de logistică




