În 2026, piața globală a cuprului s-a împărțit în două niveluri distincte: cupru de calitate-de mărfuri și puritate-înaltă99,99% C10100 (OFE). Pe măsură ce centrele de date AI și platformele EV de -generație următoare ating producția de vârf, cererea pentru101% IACSconductivitatea a împins premium pentru C10100 la niveluri istorice. Pentru un manager de achiziții, a vedea o cotație „preț pe liră” care este cu 30-50% peste baza LME (London Metal Exchange) poate fi șocant, cu excepția cazului în care înțelegeți costurile de rafinare și verificare necesare pentru a atingeLimită de oxigen de 5 ppm.
De ce prețurile C10100 se decuplă de baza LME în 2026?
Prețul cuprului LME reflectă catozii „standard” (C11000). Cu toate acestea, C10100 nu este o marfă; este un material proiectat. Prețul pe care îl plătiți pe liră include costul Topirii prin inducție în vid (VIM), care elimină oxizii care provoacăDegradarea hidrogenului în cupru.
Când tucumpără C10100 Oxygen-Cupru electronic fără oxigen, „Premium de rafinare” acoperă procesul-intensiv de energie de menținere a vidului pe parcursul întregului ciclu de topire și turnare. În 2026, odată cu volatilitatea energetică globală, această primă a devenit un procent mai mare din costul total decât metalul brut în sine.
Defalcarea prețurilor în 2026 – C11000 vs. C10100 (OFE)
| Element de cost | C11000 (ETP standard) | C10100 (certificat OFE) | Impact asupra bugetului dvs |
| Preț de bază LME | ~85% din total | ~60% din total | C10100 este mai puțin sensibil la scăderile LME. |
| Rafinare (VIM) | N/A | Ridicat (procesare în vid) | Determină decalajul principal de preț. |
| Certificare | CoC de bază | ASTM B170 Grad 1 + ONH | Cost fix pe lot. |
| Factorul de deficit | Scăzut | Ridicat (cerere AI/EV) | Timpul de livrare influențează prețurile „Rush”. |
Cum influențează „factorul de formă” prețul pe liră?
Nu toate C10100 au prețuri egale. Forma fizică a materialului-fie că este greuC10100 Placă sau Foaiesau un fir ultra-fin-dictă „Costul de conversie”.
De exemplu, producereaC10100 Tub și țeavă fără sudurănecesită mai multe cicluri de tragere și recoacere într-o atmosferă protectoare pentru a menținepuritate 99,99%.. Fiecare pas suplimentar de procesare se adaugă la prețul pe kilogram, făcând tuburile mult mai scumpe decât standardulC10100 Bare rotunde și plate.
Aveți un buget pentru un-proiect UHV sau semiconductor la scară largă pentru 2026-2027?
[Solicitați o prognoză pentru stabilitatea prețurilor pe 12 luni și o analiză a suprataxelor în bloc]
De ce verificarea calității adaugă 10-15% la costul total?
În 2026, riscul cuprului „fals” de-puritate ridicată este la cel mai ridicat-temp. Pentru a vă proteja proiectul, trebuie să plătiți pentru verificare. După cum am detaliat în ghidul nostru despreCum să cumpărați C10100 și să evitați capcanele, protocoalele de testare nu sunt-negociabile pentru aplicațiile critice.
Analiza gazelor (ONH):Verificarea5 ppm oxigenlimită necesită echipament de laborator specializat.
NDT (testare non-distructivă):PerformantTestare cu curenți turbionari și cu ultrasuneteasigură că plăcile groase sunt lipsite de goluri interne care ar putea cauza scurgeri în camerele de vid.
Maparea conductibilității:Confirmarea101% IACSpe întreaga suprafață a materialului.
Factori premium pentru formatele specializate C10100
| Format | Tipic Premium peste farfurie | De ce? |
| Sârmă goală ultra-fină | +40% până la +60% | Desenarea matriței diamantate și protecția suprafeței. |
| Tuburi fără sudură | +30% până la +50% | Piercing, desen și curățare interioară. |
| Bară plată de precizie | +15% până la +25% | Toleranțe dimensionale strânse pentru barele colectoare. |
FAQ
1. De ce a crescut cota mea C10100 în timp ce cuprul LME a rămas plat?
LME urmărește doar cuprul brut. În 2026, costul procesului de topire prin inducție în vid (VIM) și deficitul de catozi de grad 1 (necesar pentrupuritate 99,99%.) sunt principalii determinanți ai prețului. Dacă oferta de catod-de puritate ridicată este redusă, prețurile C10100 vor crește independent de piața de mărfuri.
2. Există o reducere „Preț pe liră” pentru comenzile mari?
Da. Deoarece costul de instalare, analiza gazelor și certificarea NDT este fix pe lot, comenzile mai mari (peste 1.000 lbs) distribuie aceste costuri mai eficient. Comenzile mici implică adesea o suprataxă „Taxă minimă de laborator”.
3. Tratamentul suprafeței (cum ar fi placarea cu argint) afectează prețul de bază al cuprului?
Nu, placarea este un articol rând separat. Cu toate acestea, amintiți-vă că placarea C10100 este mai ușoară și mai fiabilă decât placarea cuprului ETP, deoarece nu există oxizi de suprafață care să interfereze cu aderența, asigurând o mai bunăam-R pătratperformanţă.
4. Cum îmi pot reduce costurile de achiziție C10100 în 2026?
Cel mai bun mod este să vă standardizați dimensiunile. Dimensiune-personalizatăPiese prelucrate CNCsau lățimile non-standard ale foliei necesită mai mult timp de configurare. Respectați dimensiunile standard ale morii, acolo unde este posibil, pentru a evita suprataxele de „producție mică-”.
Trimiteți prognoza de utilizare pentru 2026 pentru un audit cuprinzător al prețurilor
Gama de produse GNEE METAL
| Tip de produs | Forme disponibile | Note comune | Interval de diametru/grosime | Gama de lungime/latime | Aplicații |
|---|---|---|---|---|---|
| Tuburi de cupru | Rotund, pătrat, dreptunghiular, încolăcit | C10100, C10200, C11000, C12200, C12000 | OD: 0,5 mm - 300 mm Perete: 0,1 mm - 20 mm | Până la 6000 mm sau personalizat | HVAC, Instalatii sanitare, schimbatoare de caldura, refrigerare, linii hidraulice |
| Plăci și foi de cupru | Foi plate, perforate, reliefate, placa de rulare | C10100, C11000, C12200, C23000, C26000 | Grosime: 0,1 mm - 200mm | Latime: pana la 2500 mm Lungime: pana la 6000 mm | Bare electrice, Acoperișuri, Placi, Garnituri, Transformatoare |
| Bare și tije din cupru | Bară rotundă, bară pătrată, bară hexagonală, bară plată | C10100, C11000, C14500, C17200, C18200 | Diametru: 1 mm - 300mm | Lungime: 1000 mm - 4000mm | Componente prelucrate, contacte electrice, bare colectoare, elemente de fixare |
| Fire de cupru | Sârmă rotundă, sârmă plată, sârmă pătrată, împletită, împletită | C11000, C11600, C17200, C17510 | Diametru: 0,05 mm - 12mm | Greutăți bobine: 1 kg - 500kg | Cablaje electrice, cabluri, arcuri, plasă, sârmă de sudare |
| Benzi și bobine de cupru | Bandă subțire, folie, bobină cu fantă, bandă de profil | C11000, C12200, C19400, C26000, C26800 | Grosime: 0,03 mm - 5mm | Latime: 2 mm - 1000 mm ID bobină: 300 mm - 600 mm | Transformatoare, radiatoare, ecranare, terminale, conectori |
Despre fabrica noastră
Operăm o gamă completă de linii de producție, inclusivprese de extrudare, bancuri de trefilare la rece, laminoare-de mare viteză, linii de tăiere și centre de prelucrare CNC de precizie, permițându-ne să producem tuburi, plăci, bare, fire și benzi de cupru în întregime-internă. Pentru asigurarea calității, menținem o unitate dedicatălaborator de inspecție echipat cu analizoare spectrale, mașini de testare universale, teste de duritate, teste de rugozitate a suprafeței și instrumente optice de măsurare. Fiecare lot este testat pentru compoziția chimică, proprietățile mecanice și precizia dimensională înainte de expediere. Capacitatea noastră de producție ajunge500+ tone pe lună, și ținemCertificare ISO 9001:2015cu trasabilitate deplină de la materia primă până la produsul finit. Indiferent dacă aveți nevoie de stoc de moară standard sau de componente procesate-personalizate, vă livrăm produse de cupru de precizie cu termene scurte de livrare și certificare completă a materialului.

Obțineți o ofertă rapidă și un plan de logistică




